Panoramik Fotoğraf Çekimi

Birden fazla çekilen yatay veya dikey fotoğrafların bir işlemci ile birleştirilerek oluşturulan geniş açıları görmemizi sağlayan bir fotoğraf çekim tekniğidir.

Panoramik fotoğraf, normal açılarda çekilen tek kare fotoğraflara göre daha fazla geniş açıyı elde edebildiğimiz için kullanım avantajı olan bir çekim türüdür. Bir mekanda mevcut lensin açısı ile istenilen tüm alanı görüntülemek mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda hem geniş açılarda hem de yüksek boyutlu fotoğraflar elde edebilmek için panoramik fotoğraf tercih edilmesi gereken bir türdür.

Başlangıçta sanatsal amaçlı kullanılan panoramik görüntüler, günümüzde çeşitli mühendislik ve mimari alanlarında da kullanılmaktadır. Fabrika bina dizaynları, petrol platformları ve elektrik santralleri gibi büyük karmaşık endüstriyel yapıların hızlı belgelenmesi, görselleştirilmesinde çok etkili olan panoramik görüntüler karmaşık yapıların dokümantasyonunda hem maliyet açısından hem de depolama açısından kazançlıdır.

Arabamızdaki navigasyon aletlerinden cep telefonlarına kadar hayatımızın içine giren navigasyon yazılımlarında harita uygulamalarında panoramik görüntüler kullanılır.